سردردهای مقاوم به درمان

درگیری‌های فردی و بین‌فردی، استرس و فشار روانی ناشی از کار، امور زندگی و اختلال افسردگی می‌تواند موجب ایجاد سردردهای تنشی و عصبی شود.

علت سردردهای عصبی/ آشنایی با سردردهای مقاوم به درمان

درگیری‌های فردی و بین‌فردی، استرس و فشار روانی ناشی از کار، امور زندگی و اختلال افسردگی می‌تواند موجب ایجاد سردردهای تنشی و عصبی شود.

سردردهای تنشی جزو سردردهای اولیه به حساب می‌آید که یک علت بیرونی و ارتباط زمانی مشخص در آنها وجود ندارد یعنی نمی‌توانیم علتی مشخص برای ابتلا به آنها پیدا کنیم که از نظر ساختاری عامل به وجود آورده آنها است.

شایع‌ترین علت مراجعه به کلینیک های درد در سردردهای اولیه، سردرد تنشی و عصبی است که حجم بزرگی از بیماران را به خود اختصاص می‌دهد.

سردردهای تنشی و عصبی مشخصات خاصی دارد که تشخیص آنها باید بر اساس این خصوصیات گذاشته شود. اولین مشخصه آنها زمانی است، سردردهای تنشی و عصبی از نیم ساعت تا 7 روز مداوم می‌تواند ادامه پیدا کند و همین جا می‌توان تفاوت آن را با میگرن دانست زیرا سردرد میگرنی حداقل 4 ساعت بدون درمان طول می‌کشد بنابراین اگر بیمار بگوید سردردهای کوتاه دارم میگرن نیست.

سردردهای تنشی و عصبی از نظر زمانی به سه دسته ناشایع، شایع و مزمن تقسیم می‌شوند. سردردهای ناشایع یکبار در ماه یا کمتر رخ می‌دهند، سردردهای شایع بین یک تا 15 بار در ماه و سردردهای تنشی مزمن نیز بیش از 15 بار در ماه ایجاد می‌شود.

نکته دوم کیفیت و ماهیت سردردهای عصبی و تنشی است، بیمار معمولاً از سردردی شکایت دارد که ماهیت فشار دهنده دارد و اظهار می‌کند که سرش را فشار می‌دهند یا وزنه‌ای روی سرش گذاشته شده یا نواری دور سرش قرار داده شده است که سر او را فشار می‌دهد این نوع سردرد در مقابل میگرن قرار دارد که فرد مبتلا ضربان و کوبش در سر احساس می‌کند.

سردردهای تنشی معمولاً همه سر را درگیر می‌کند و بیمار در فرق سر (بالا) احساس درد می‌کند همچنین سردردهای تنشی از خفیف تا متوسط است.

یکی از تفاوت‌های دیگر سردردهای تنشی نسبت به سردردهای میگرنی این است که مبتلایان به سردردهای تنشی قادر به ادامه فعالیت‌های روزمره خود هستند اما فردی که سردرد میگرنی دارد نمی‌تواند کار خود را ادامه دهد و مجبور است در اتاقی تاریک و ساکت استراحت کند.

favicon baharpain

نکته بعدی این است که در بسیاری مواقع بیمار مبتلا به سردردهای تنشی اظهار می‌کند که با این نوع سردرد بیدار می‌شود و می‌خوابد در واقع در طول روز این نوع سردرد همراه بیمار است همچنین سردرد تنشی با تهوع و استفراغ همراه نیست و برخلاف میگرن نور و صداهراسی به طور همزمان در آن وجود ندارد البته معمولاً صداهراسی در سردرد تنشی دیده می‌شود.

درگیری‌های فردی و بین‌فردی، استرس و فشار روانی ناشی از کار، امور زندگی و اختلال افسردگی می‌تواند موجب ایجاد سردردهای تنشی و عصبی شود.

این ارتباط 100درصد نیست. بیماری که سردرد تنشی دارد لزوماً به اختلال افسردگی مبتلا نیست چرا که ممکن است این سردرد بر اثر فشار کار روزانه باشد.

برای تشخیص نیاز به تصویربرداری نیست معمولاً برخی بیماران نگران هستند که حتماً MIR نوشته شود در صورتی که نشانه‌های نگران‌کننده‌ای وجود نداشته باشد نیازی به MIR نیست.

سردردهای تنشی معمولاً نسبت به میگرن در درمان مقاوم هستند زیرا ممکن است پشت آنها مسائل عصبی و روانی وجود داشته باشد که توجه به آنها اهمیت زیادی پیدا می‌کند همچنین درمانهای دارویی معمولاً پاسخ بالایی نمی‌دهد.

درمان اصلی در کنار درمانهای دارویی شامل بیوفیدبک، ورزش سبک و اصلاح اختلالات عصبی و روانی است.

بیوفیدبک روش‌های تمرین فکری است که طی آن به بیمار روش‌هایی آموزش داده می‌شود تا اضطراب و تنش‌های روزانه خود را کاهش دهد.

جهت اطلاع از آخرین مقالات و مطالب آموزشی اینستاگرام ما را دنبال کنید